Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes většinou slunečno, zítra dorazí slábnoucí studená fronta

Horko a postupně se začnou tvořit až velmi silné bouřky - sledujeme on-line

Aktuality

Příliv velmi teplého vzduchu do Česka dnes vyvrcholí, a to před příchodem zvlněného frontálního rozhraní od západu. Teploty tak na většině území přesáhnou tropickou třicítku, kromě západu a jihozápadu Čech čekejme maxima mezi 30 a 35 stupni. Nejvyšší hodnoty bychom měli zaznamenat ve východním Polabí, na jižní a střední Moravě, případně i na Ostravsku. Zprvu bude slunečno, ale na západě čekejme už po ránu více oblaků a oblačnosti začne od západu během dne postupně přibývat i jinde. Současně se začnou tvořit přeháňky a až velmi silné bouřky. První bouřky vzniknou v západní polovině Čech zřejmě už kolem poledne. Během odpoledne čekejme nejsilnější bouřky především ve východní polovině Čech a v oblasti Českomoravské vrchoviny, přičemž je pravděpodobné, že se bouřky slijí i do rozsáhlejší linie. Večer se pak bouřková činnost bude zvolna přesouvat na Moravu a do Slezska, kde bude pokračovat až do druhé poloviny noci, i zde se může jednat o komplex bouřek. Od severozápadu začnou v Čechách přeháňky a bouřky už během odpoledne a večera postupně ustávat. V bouřkách hrozí především přívalové srážky s úhrny ojediněle 50 mm, v místech, kde se vyskytne více bouřek, může spadnout i více vody. Dále se můžou objevit kroupy a taky prudký vítr s nárazy kolem 80 km/h. Na západě a severozápadě Čech a východě Moravy a ve Slezsku budou bouřky slabší. Na západě se totiž budou tvořit příliš brzy a na úplný východ zase dorazí už pozdě v noci.

On-line

20:25
Silné bouřky postupují na jih Čech z Rakouska. Jižně od Českých Budějovic se vyskytují i bílá jádra. V bouřkách hrozí přívalové srážky i kroupy. Budou postupovat dále na jih Vysočiny a dále na Moravu.

18:50
Po bouřkách jsou hlášeny problémy na železnici. Vlaky zastavily na několika místech popadané stromy (stojí i trať z Prahy na Pardubice).

18:20
Z města Libčice nad Vltavou severně od Prahy lidé po silném větru hlásí odnesené trampolíny. V Kladně při bouřce spadlo 31 mm srážek.

18:00
Velmi silné bouřky postupují do Libereckého kraje a okolí. Jinde bouřek ubývá. Později večer a v noci ale silné bouřky z jihovýchodu Německa a Rakouska ještě dorazí na Moravu a krajní jih Čech. Lokálně se mohou izolované bouřky vyskytovat během noci i jinde.

17:55
Dnesšek byl teké velmi teplý. Nejtepleji bylo podle ČHMÚ ve Strážnici na jihu Moravy. Nad 35 °C vystoupila teplota především v nížinách v Polabí, na jižní a střední Moravě a na Karvinsku. Dnešek bude nejteplejším dnem tohoto týdne.

17:50
Velmi silná bouřka se vyskytuje východně od Mladé Boleslavi. Mohou ji doprovázet kroupy o velikosti až 4 cm.

17:20
V Mostě během bouřky silný vítr poškodil podium, které odnesl na parkoviště.

17:20
Zatím nejvíce srážek spadlo v Chotěšově nedaleko Šumavy. Spadlo zde 55 mm srážek. Měření z meteostanice

16:30
16:10
Bouřky se nyní vyskytují na východě Čech. Další se opět formují i v západnějších oblastech, hlavně kolem Kladna a dále na západ. U Kladna v Senomatech spadlo během chvíle 20 mm srážek s krátkodobou intenzitou přes 150 mm za hodinu.

15:30
Zatím největší kroupy se vyskytly kolem Českých Budějovic. Například ve Vrábči nebo obci Trpnouze (viz obrázek) dosáhly 3 až 4 cm.

15:21
Silné bouřky se rozvíjejí na východě Čech. Dlouho setrvává také supercela na jihu Čech poblíž hranic s Rakouskem. Bílá jádra mohou doprovázet kroupy až 3 cm.

13:48
Poslední výstupy modelů očekávají rozvoj těch nejsilnějších bouřek spíše až večer a to hlavně na východě Čech a západě Moravy.

13:19
Bouřka u Prahy se rozpadla, ale odpoledne se tu mohou tvořit další. U Českých Budějovic bouřka pokračuje. Spadlo v ní zatím kolem 15 mm srážek. Bouřková činnost u nás dnes bude pokračovat i do noci.

12:00
10:44
První přeháňky se tvoří v Krušných horách. Teploty už nyní na řadě stanic přesahují 30 stupňů.

9:00
První přeháňky a slabší bouřky se vyskytují v sousedním Bavorsku. U nás se kolem poledne začnou tvořit nové buňky. Radar

8:10
Díky přívalovým srážkám dnes bouřky mohou zatopit i níže položená místa. Nasycení půdy je naštěstí na většině míst jen malé a tak se i přes vysoké úhrny neočekávají takové problémy jako v červnu, kdy se několika obcemi prohnala blesková povodeň.

8:05
Přes naše území dnes jen zvolna začne přecházet studená fronta (bouřky se ale budou tvořit hlavně před jejím příchodem na linii sbíhavosti proudění). Počítat tak musíme s tvorbou přeháněk a bouřek. První začnou vznikat již kolem poledne na západě. Nejsilnější se potom budou tvořit odpoledne hlavně v Jihočeském, Středočeském, Praze, Libereckém, Královéhradeckém, Pardubickém kraji a na Vysočině a západě Moravy. Hlavním nebezpečím bouřek budou přívalové srážky s úhrny i 50 mm. Na jednom místě se může vyskytnout více bouřek, což dále zvýší úhrny. Bouřková činnost u nás bude pokračovat také v noci. Ojediněle bouřky doprovodí také nárazy větru o síle až 80 km/h a kroupy.Tip: Sledujte bouřky on-line