Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Studená fronta přinese déšť a ochlazení, na východ i bouřky s přívalovými srážkami

Profil Pavel Gabzdyl

Jméno a příjmení, registrace
Pavel Gabzdyl 18.03.2015
Poslední návštěva
09.07.2020 12:20
Místo pozorování
Brno
Web stránky
http://mesic.astronomie.cz
Zaměstnání
Hvězdárna a planetárium Brno
Ilustrační obrázek

Naskytne se mimořádná příležitost spatřit velmi tenký měsíční srpek

V pondělí 8. dubna nastane nov. Nejvíce se z něj budou radovat v Severní Americe, kde dokonce nastane úplné zatmění Slunce. I když v Evropě z tohoto zatmění nic neuvidíme, přece jen si pro nás Měsíc něco přichystal. Následující večer, 9. dubna, se nám totiž naskytne mimořádná příležitost spatřit opravdu velmi tenký srpek.

Ilustrační obrázek

Severní Amerika zažije dvě zatmění. Jedno nic moc, druhé mimořádné

Jak nejbližší úplněk (25. 3.), tak nejbližší nov (8. 4.) se přiblíží k místům, kudy po pozemském nebi putuje v průběhu roku Slunce. Z toho vyplývá, že nás čekají hned dvě zatmění. Zatímco při úplňku, který nastane v pondělí 25. března, se Měsíc ponoří jen do nenápadného polostínu naší planety, tak při novu 8. dubna zcela zakryje sluneční kotouč.

Ilustrační obrázek

V tomto týdnu byly pozorovatelné nádherné polární záře, nejlépe na severu Skandinávie

Minulou neděli, 3. března, byla naše planeta zasažena oblakem nabitých částic z jedné ze silných slunečních erupcí, což později vyvolalo geomagnetickou bouři, díky které byly slabé polární záře pozorovatelné dokonce i z území Česka. Jak tyto záře vypadaly z oblastí za polárním kruhem? To nám prozradí Pavel Gabzdyl z brněnské hvězdárny, který byl takříkajíc u toho.

Ilustrační obrázek

Rok 2024 bude ve znamení poměrně velkých úplňků

V právě načatém roce nastane celkem dvanáct měsíčních úplňků. Jaké budou a co nám na nebi předvedou? Rok 2024 bude ve znamení poměrně velkých úplňků.