Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Během dne od západu přeháňky i bouřky

Odpoledne se začnou tvořit bouřky, lokálně i silné

Aktuality

Během dne bude na celém území narůstat bohatá kupovitá oblačnost a odpoledne se místy přidají přeháňky nebo bouřky. Ty mohou být (kromě severozápadu území) doprovázené přívalovými srážkami s úhrny až 40 mm, kroupami a silnými nárazy větru. Nejčetnější budou bouřky na pomezí Moravy a Čech. V noci na zítřek potom přes velkou část Čech přejde od jihozápadu dále na severovýchod bouřkový systém, který se večer utvoří v Bavorsku. Tento systém doprovodí přívalové srážky s úhrny až 40 mm, kroupy a silné nárazy větru. Bouřky se do zítřejšího rána objeví na více než polovině území (budou tedy mnohem častější než o víkendu, kdy byl jejich výskyt jen ojedinělý). Zároveň nás dnes čeká další tropický den. Nejvyšší denní teploty vystoupí na 29 °C až 33 °C, na západě budou kolem 28 °C. V dalších dnech už se ale bude ochlazovat.

Tip: Sledujte bouřky on-line

On-line

22:20
Brno-Medlánky hlásí po večerní bouřce spoušť. Prudké nárazy větru tu vyvracely vzrostlé stromy (viz video). Značné škody jsou hlášeny ze spousty dalších míst.

22:20
V Čechách se začínají tvořit další bouřky. Aktuálně jsou hlavně v oblasti Šumavy. V příštích hodinách jich bude přibývat a budou i velmi silné. V Německu nedaleko Mnichova byly hlášeny i 5 cm kroupy. Vyskytuje se tam silná supercela (viz video krup od Mnichova).19:20
Bouřky způsobují značné škody. Takto to aktuálně vypadá v obci Dolní Bojanovice na jihu Moravy. Na místě již zasahují hasiči.

18:40
Hasiči na východě země evidují desítky výjezdů. Například v Jihomoravském kraji hasiči evidují čtyřicet výjezdů v souvislosti se zhoršeným počasím. Nejčastěji jde o popadané stromy a čerpání vody. Počet zásahů bude nadále narůstat.

17:50
Velmi silná bouřka se vyskytuje severně od Brna. Doprovázet ji mohou nejen přívalové srážky, ale i kroupy. Bouřková činnost bude na východě pozvolna slábnout v průběhu večera. Radar

17:10
Stanice Staré Hutě (v okrese Uherské Hradiště) hlásí za poslední hodinu úhrn až 50 mm! Měření ze stanice

16:57
Teploty se dnes opět dostaly na většině území přes 30 °C. V nejteplejších místech Polabí bylo až 34 °C. Ochlazení po bouřkách přišlo na sever Moravy, kde teploty klesly k 18 °C. Teplotní mapa

16:07
Stanice Vilémov u Olomouce hlásí 48 mm srážek jen za poslední hodinu. Tak vysoký úhrn již může vést ke vzniku lokální povodně!

15:30
Modely potvrzují, že velkou část Čech zasáhne v noci na zítřek rozsáhlý bouřkový systém. Poprvé v letošním roce tak noční oblohu zřejmě rozzáří tisíce blesků. Numerický model

15:00
Bouřky se aktuálně vyskytují hlavně na západě Moravy. Pozvolna postupují k severovýchodu. Lokálně jsou silné. Radar

13:30
Bouřky se dle očekávání tvoří hlavně na pomezí Moravy a Čech. Aktivita zde bude pokračovat i v příštích hodinách. V přízemní vrstvě se zde totiž střetává západní proudění v Čechách s jižním prouděním na Moravě, což iniciuje vznik bouřek. Na zbytku území naopak impuls ke vzniku bouřek aktuálně chybí.

12:20
Silná bouřka je hlášena na východě Čech západně od Žamberka. Doprovázet ji mohou i menší kroupy (bílá barva na radaru). Radar

11:10
V noci na dnešek byly bouřky hlášeny na západě Čech (hlavně v Karlovarském kraji a na severozápadě Plzeňského). Škody nepůsobily, ale doprovodilo je přibližně 1000 blesků. Takto je zachytili lovci bouřek.

11:02
Nejnovější výstupy modelů potvrzují, že v noci může velkou část území ovlivnit rozsáhlý bouřkový systém z Bavorska.

9:50
Pondělím začíná astronomické léto. Začalo v 05:32, kdy Slunce vstoupilo do znamení Raka a na severní polokouli nastal letní slunovrat. Noci jsou tak v těchto dnech nejkratší v roce. Údaje o Slunci

9:40
Dnes odpoledne se očekává vznik lokálních bouřkových jader především na pomezí Čech a Moravy. V noci potom modely očekávají přechod bouřkového systému z Bavorska přes velkou část našeho území dále do Polska.

9:30
Co nás čeká v dalších dnech, shrnujeme v dnešním výhledu. Nad střední Evropu se vlní studená fronta, která výrazně komplikuje předpovědi a přináší potenciál pro vznik silných bouřek.

Tip: Sledujte bouřky on-line