Zvlněná studená fronta přináší déšť, vítr i bouřky - sledujeme on-line
Počasí u nás je stále pod vlivem zvlněné studené fronty. Dnes bude ale počasí odlišné od toho včerejšího. Mnohem více se zvýrazní teplotní rozdíly mezi severozápadem a jihovýchodem. Zatímco v Karlovarském kraji bude jen kolem 15 °C, ve Zlínském kraji se teplota může dostat až ke 30 °C. K tomu se na Moravě a ve Slezsku a částečně na východě Čech během dne rozfouká čerstvý vítr. Nárazy dosáhnou až 70 km/h. Navíc se v těchto oblastech místy objeví bouřky, které ještě více vítr zesílí. V bouřkách tak mohou nárazy větru dosáhnout až 80 km/h a působit škody v podobě vyvrácených stromů. Naopak přívalové srážky díky rychlému postupu bouřek nebudou tak časté. Nejpravděpodobnější je výskyt bouřek v pozdní odpoledních a večerních hodinách. V noci na zítřek budou bouřky opět ustávat a v příštím týdnu již nehrozí. Na celé naše území totiž pronikne chladný vzduch.
On-line
21:52Bouřky doznívají na východě Čech. Nejvydatněji pršelo v Trutnově, kde spadlo za pouhou hodinu téměř 40 mm srážek. Data ze stanice
20:02
Bouřky se aktuálně vyskytují na Vysočině a na východě Čech. Zformovaly se do úzkého pásu, který postupuje na severovýchod. Radar
18:52
Velmi silné bouřky se vyskytují kolem polského města Lodž, kde je doprovází silný vítr i tisíce blesků. V Česku již podmínky pro tvorbu tak silných bouřek nepanují. Blesky
17:50
Bouřka je hlášena u Vídně a v příští hodině dorazí i na jih Moravy. Další bouřka se vyskytuje na jihu Šumavy a slabá bouřka je i v Českém lese.
16:50
Vznik silných bouřek zatím blokuje vrstevnatá oblačnost. Modely aktuálně očekávají rozvoj silných bouřek především v Polsku. Na předpovědi pro východ Česka se modely příliš neshodují - počasí ovlivňuje totiž zvlněná studená fronta, které jsou problematické pro předpověď.
15:50
První slabší bouřka vznikla na severu Jeseníků. V příštích hodinách se budou tvořit další bouřky.
13:50
Nejvíce srážek od rána zatím spadlo na západě a jihu Čech, většinou od 2 do 10 mm srážek. Bouřky se aktuálně nikde nevyskytují. Vyskytovat se začnou přibližně po 16. hodině na východě území. Jejich vývoj a postup bude rychlý. Radar
12:08
Chladno dnes zůstává i na Ostravsku, kde se vytvořila nízká oblačnost a mlhy. Ty se ovšem odpoledne rozpustí a teploty se krátce dostanou až na letní hodnoty.
11:00
Zatímco na západě v Chebu je jen 13 °C, ve Zlínském kraji je aktuálně letních 27 °C a teplota nadále stoupá. Odpoledne se může dostat až na 30 °C. Meteostanice
9:30
Aktuálně se silné bouřky vyskytují na jihu Rakouska. Odpoledne a večer potom dorazí i na východ našeho území.
8:35
Na Moravě a ve Slezsku bouřilo již v noci na dnešek, ale bouřky nezpůsobily vážnější škody. Dnes budou o poznání silnější (hodnoty střihu větru i CAPE budou vyšší). Značné škody včera způsobily bouřky na severu Itálie. Kolem města Verona byly hlášeny až 7 cm veliké kroupy. V oblasti se vyskytla i dvě tornáda (viz video jednoho z nich ze včerejšího dne).
8:05
Modely potvrzují velmi příznivé podmínky pro vznik velmi silných bouřek na východě území dnes odpoledne a večer. Velmi výrazný bude především střih větru. Ten bude dosahovat hodnot přes 30 m/s (Ventusky). Jedná se o nejvyšší hodnoty za letošní léto. Hrozí tak i vznik supercel s kroupami a velmi silnými nárazy větru. Nejvíce škod dnes způsobí právě nárazy větru, které mohou dosáhnout až 100 km/h.
Ilustrační obrázek