Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Přechodně méně srážek a místy i slunečno

Předpověď počasí Chorvatsko

Vyberte si lokalitu ve státě Chorvatsko, pro kterou chcete zobrazit předpověď počasí (v katalogu jsou na výběr ta nejčastěji navštěvovaná místa):

H

U

Jiné místo ve státě Chorvatsko

Podnebí Chorvatska

Podnebí v Chorvatsku je mírné, s krátkými a mírnými zimami a dlouhými a teplými léty. Podzim je značně teplejší než jaro. Podnebí silně ovlivňuje moře.

Teplota

Průměrná teplota vzduchu v Chorvatsku je v červnu 27 °C, červenci 31 °C, srpnu 30 °C a v září 26 °C. Průměrná teplota vody v Chorvatsku je v červnu 21 °C, červenci 25 °C, srpnu 25 °C a v září 21 °C. Nejteplejším měsícem v Chorvatsku je tedy červenec (naopak nejchladnější je leden, kdy průměrné teploty na pobřeží neklesají pod 5 °C). V létě se Jaderské moře zejména v oblastech Istrie, kde dosahuje hloubka pouhých 40 metrů, ohřívá až na příjemných 23 °C až 26 °C. V zimním období se teploty na pobřeží pohybují kolem 7 °C. Sníh se na pobřeží objevuje výjimečně a rychle roztaje. Teplota moře v zimě neklesá pod 12 °C. Informace o aktuální teplotě moře najdete na stránce meteo.hr.

Srážky

Průměrné roční srážky se pohybují mezi 600 mm a 3850 mm. Nejvíce srážek spadne v pohořích Gorski Kotar a Velebit. Minimum vodních srážek spadne v letních měsících. Nejsušším měsícem je červenec. Nejméně vodních srážek mají ostrovy, 500 až 1 000 mm ročně. Nejvíce srážek zde spadne koncem podzimu.

Sluneční svit

Na severu Chorvatska dosahuje délka slunečního svitu průměrně 7,8 - 12 hod., ve středním přímoří 10,7 - 12,3 hod. a na jihu 10,7 - 12 hod. Ve městě Splitu svítí průměrně slunce 7,4 hodiny denně (ročně ve Splitu svítí slunce 2700 hodin).

Bóra

Jedná se o suchý, často dosti chladný vítr, který vane na moře z holých svahů dalmatských a albánských pobřežních hor. Je velmi nebezpečný pro vodní sporty.