Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Hodně oblačnosti a na většině území srážky, později na jihu i bouřky

Články

Ilustrační obrázek

V novém týdnu se zatáhne a přidá se i déšť, postupně také bouřky

Zatímco tento týden přinesl suché a slunečné počasí, ten následující bude zcela odlišný. Tlakovou výši vystřídá oblast nízkého tlaku vzduchu a přidají se často srážky. Teploty budou většinou nad 20 °C, ale při srážkách klesnou. Teplejší budou oproti tomuto týdnu naopak noci (velké množství oblačnosti totiž bude bránit radiačnímu ochlazování).

Ilustrační obrázek

Sezónní předpovědi očekávají teplotně nadprůměrné léto

Tento týden prvního června začalo klimatologické, resp. meteorologické léto, tedy tříměsíční období, kdy teploty jsou v průměru nejvyšší z celého roku. A taky období, kdy je kvůli dovoleným a venkovním aktivitám, koupáním počínaje, přes turistiku a festivaly až po zemědělské práce konče, počasí v popředí zájmu.

Ilustrační obrázek

Ostrý je jedním z nejhezčích vrcholů Šumavy, nechybí zde ani meteorologická stanice

Ostrý je jednou z nejhezčích šumavských hor. Jedná se o výrazný dvojvrchol, který se skládá z Velkého Ostrého (1292 m) a západněji ležícího Malého Ostrého (1266 m). Hora láká nejen turisty, ale i příznivce létání a přitahuje tak pozornost i pro pozorování počasí.

Ilustrační obrázek

Před námi je slunečný týden, teploty se dostanou na letní hodnoty

Před námi je nejslunečnější a nejteplejší týden od začátku roku. Počasí bude většinou pod vlivem tlakové výše a teploty postupně porostou. Jen v závěru týdne se zřejmě ve vlhčím vzduchu objeví odpolední přeháňky nebo bouřky.

Ilustrační obrázek

Mohutný tajfun Mawar dosáhl nejvyšší kategorie, v příštím týdnu zřejmě zamíří k Tchaj-wanu

Letošní sezónu tajfunů v Tichém oceánu zahájil Mawar, jehož jméno v malajštině znamená „růže“. A hned první tajfun se stal i supertajfunem (tedy 1minutové rychlosti větru přesáhly 240 km/h). Japonská meteorologická služba ho ve čtvrtek 25. května v poledne klasifikovala dokonce jako mohutný tajfun.

Ilustrační obrázek

Bouřky přinesly úhrny i kolem 50 mm, dvě tromby a 20 000 blesků

Dnes přes naše území přešla studená fronta, na které se tvořily i velmi silné bouřky. První přeháňky a slabé bouřky se vyskytly již ráno na severu Čech. Více ale nabraly na síle až odpoledne, kdy se přesunuly na jihovýchod území.

Ilustrační obrázek

Česko hlásí první letní dny, příroda dohání zpoždění

Zatímco v březnu byl rozvoj vegetace napřed, podprůměrné teploty v dubnu a v první polovině května její další rozvoj výrazně zpomalily. V posledních dnech ale díky vysokým teplotám opět rychle dohání opoždění a kromě vyšších poloh již rozvoj vegetace opět odpovídá kalendáři.

Ilustrační obrázek

Měsíc jako meteorologická stanice, zkoumat díky němu lze i klimatické změny na Zemi

První úspěšnou meteodružicí se stala v roce 1961 americká Tiros 1. Myšlenka sledování pozemského počasí z vesmíru se ale objevila už mnohem dřív. Jako naše „kosmické zrcadlo“ nám totiž může posloužit i Měsíc! Přesvědčit se o tom můžete tento týden, kdy se jeho srpek ukáže poblíž Venuše.

Ilustrační obrázek

V úterý pozor na silné bouřky s přívalovými srážkami, pak už bude pršet jen málo

V novém týdnu nejkomplikovanější počasí přinese úterý, kdy přes naše území přejde studená fronta doprovázená i silnými bouřkami s přívalovými srážkami. Bouřky se sice objeví již dnes a v pondělí, ale budou slabší a méně časté.

Ilustrační obrázek

Itálie hlásí katastrofální povodně, od začátku května tu spadla více než polovina ročních srážek

Vydatné deště v minulých dnech zasáhly nejen střední Evropu, ale i západ Balkánského poloostrova, a zejména Itálii. Země, o které jsme v minulém roce slýchali hlavně v souvislosti se suchem a extrémně nízkými průtoky v řekách, zažívá povodně, které jsou nejdramatičtější v regionu Emilia-Romagna (ve kterém leží mimo jiné i Bologna).