Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes ještě místy srážky, zítra ustanou a oteplí se

Články

Ilustrační obrázek

V Praze spadlo i přes 100 mm srážek, rozvodnil se Botič

V noci na dnešek se u nás vyskytovaly bouřky s velmi intenzivními srážkami. Na řadě míst se vyskytlo i několik bouřek, což dále zvyšovalo srážkové úhrny. Jak první přívalové srážky zasáhly Šumavu, kde během krátké chvíle spadlo kolem 30 mm srážek.

Ilustrační obrázek

Před rokem udeřilo na jihu Moravy mimořádné tornádo, dosáhlo síly až F4

Přesně před rokem udeřilo mimořádně silné tornádo na jihu Moravy. Vzniklo na supercele, která k nám dorazila z Rakouska. Samotné tornádo se spustilo kousek za Břeclaví a poté se prohnalo v pásu až za Hodonín. V něm způsobilo katastrofu, která v prostředí naší země neměla obdoby.

Ilustrační obrázek

Dinosauři zažívali velmi teplé klima s výrazným skleníkovým efektem

Do kin v těchto týdnech vstoupil nový film Jurský svět: Nadvláda. Ačkoliv děj je naprosto fiktivní, nabízí otázku, jaké vlastně v době skutečné existence dinosaurů na naší planetě panovalo klima.

Ilustrační obrázek

Pondělní bouřky přinesly 60 000 blesků, nejvíce za posledních 5 let

Podle sítě Blitzortung.org u nás včera uhodilo lehce přes 60 000 blesků. To je nejvyšší počet blesků změřený na našem území za 24 hodin od 23. června 2017. Takto vysoký počet blesků je u nás výjimečný a vyskytuje se v průměru jen jednou za pět let.

Ilustrační obrázek

Nad Prahou se vyskytl výrazný roll cloud

Dnes ráno se na Plzeňsku zformovaly silné bouřky. V Rokycanech padaly až 2 cm kroupy. Na několika místech Plzeňského kraje vyjížděli hasiči i k polámaným stromům. Následně bouřka pokračovala směrem na Prahu, kde již částečně zeslábla.

Ilustrační obrázek

Teploty se dostaly až na 39 °C, absolutní rekord pro červen byl překonán

Dnes u nás vrcholí tropická vedra. Teploty se v Čechách dostaly nad 32 °C, v Ústeckém, Středočeském kraji, v Praze a v Plzni i nad super-tropických 35 °C. Chladněji zůstalo na Moravě a ve Slezsku, kde teploty často nepřekročily 30 °C.

Ilustrační obrázek

V příštím týdnu letní až tropické teploty, v některých dnech bouřky

V příštím týdnu bude pokračovat teplotně nadprůměrné počasí, ale rekordně vysoké teploty se již nečekají. Hned první den nového týdne přinese přechod studené fronty. Nejvyšší denní teploty vystoupí na 27 °C až 32 °C, na severu a severozápadě Čech už v chladnějším vzduchu zůstanou kolem 25 °C (oproti neděli se zde tak ochladí o cca 10 °C).

Ilustrační obrázek

Olešnici na Blanensku zasypaly kroupy, přinesla je supercela

Včera se u nás hlavně v jihovýchodní polovině území tvořily na studené frontě silné bouřky. Bylo hlášeno i několik supercel. Nejsilnější se vyskytla večer na západě Moravy. Ta do Olešnice na Blanensku přinesla intenzivní krupobití. Většina jich sice měla jen kolem 1 cm, ale jejich množství bylo značné.