Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Chladné a oblačné úterý

Články

Ilustrační obrázek

Evropa na prahu energetické krize, foukal o něco méně vítr a bylo chladněji

Evropa stojí před energetickou krizí. Extrémně totiž rostou ceny budoucích kontraktů na plyn a elektřinu na evropských trzích. Vůbec nejvíce zdražil plyn. Ceny se za rok více než zdvojnásobily. Podobná situace ovšem panuje také u elektřiny. Ceny evropských kontraktů na zemní plyn se obchodují na rekordních maximech.

Ilustrační obrázek

V severní Itálii dnes bylo pozorováno sedm tornád, odnášela střechy domů

Severní Itálií se dnes prohnaly silné bouřky. Vyskytlo se i několik supercel, které byly doprovázány i tornády. Jejich počet překvapil i tamní pozorovatele. V Pádské níže na severu Itálie bylo dnes pozorováno nejméně sedm tornád.

Ilustrační obrázek

Ve druhé polovině nového týdne se oteplí, srážky se nečekají

Výrazněji se oteplí ve čtvrtek. Ráno bude sice s teplotami mezi 3 °C až 7 °C chladné. Objevit se mohou i přízemní mrazíky. Během dne se ovšem oteplí na 15 °C až 19 °C a na obloze bude většinou skoro jasno až polojasno.

Ilustrační obrázek

Rozmary počasí v Grónsku. Pozůstatky hurikánu přinesly výjimečné množství nového sněhu

Kromě silného větru přispěla vysoká vlhkost vzduchu z tropických oblastí k vydatnému sněžení, kdy se samozřejmě uplatnilo i návětrné zesílení srážek v horských oblastech Grónska. Během působení Ex-Larryho na jihovýchodě ostrova spadlo několik desítek cm sněhu, v některých oblastech zřejmě až přes jeden metr.

Ilustrační obrázek

Aktivní sopka Fagradalsfjall na Islandu stále láká davy turistů

Dne 19. 3. 2021 ve večerních hodinách došlo na poloostrově Reykjanes (jihovýchodní Island) v oblasti Fagradalsfjall k vulkanické erupci, která zde pokračuje dodnes (viz obrázek níže z 12. září). Od prosince 2020 se v těchto místech vyskytovala četná zemětřesení a erupce tak byla předpokládatelná.

Ilustrační obrázek

Nejlepší fotografie bouřek v roce 2021

V polovině srpna jsme vyhlásili soutěž o nejlepší bouřkové fotografie roku 2021 pořízené na území České republiky nebo Slovenska. Níže vám přinášíme výsledky soutěže a ukázky krásných bouřkových fotek z letošního roku.

Ilustrační obrázek

Začátek září přál pozorování tenkého měsíčního srpku, lovcům se ho podařilo zachytit extrémně tenký

Vyhledání velmi úzkého měsíčního srpku je náročnou pozorovatelskou disciplínou. Jsou k tomu zapotřebí nejen vynikající atmosférické podmínky, ale také vhodné postavení Měsíce a štěstí. Na začátku letošního září se takové pozorování povedlo hned dvěma zkušeným pozorovatelům, kteří spatřili a vyfotografovali Měsíc zhruba 21 hodin před novoluním!

Ilustrační obrázek

První polovina nového týdne stále letní, potom se ochladí

Od začátku září se u nás vyskytlo již několik letních dnů s teplotou nad 25 °C. V novém týdnu nás ovšem čeká změna v charakteru počasí. Úvod týdne bude ještě teplý. V pondělí bude polojasno až oblačno, ráno místy mlhy.