Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Denní maxima i lehce přes 20 °C

Články

Ilustrační obrázek

Orkán v Česku aneb Emma, nejsilnější od Kyrilla

Přes jižní Skandinávii dále k východu bude postupovat hluboká tlaková níže s názvem Emma. Díky ní v Česku bude vydatně pršet a zesílí vítr, který na horách dosáhne síly orkánu. Nárazy větru budou nejsilnější od Kyrilla. Před silným větrem a povodňovou pohotovostí upozorňuje i Český hydrometeorologický ústav.

Ilustrační obrázek

V sobotu Česko zasáhne orkán

Během pátku začne v Česku zesilovat vítr. Ten bude předzvěstí blížící se vichřice, která naše území zasáhne v průběhu soboty. Vítr v nárazech dosáhne na horách rychlosti až 130 km/h, což je již síla orkánu. Silný vítr se očekává ovšem nejen na horách. I v nížinách nárazy větru mohou dosáhnout hodnot přes 100 km/h.

Ilustrační obrázek

Teploty překročily 20°C, padaly rekordy

Zatímco minulý týden jsme zažívali nejchladnější den letošní zimy s ranními teplotami až kolem -15°C (Horská Kvilda hlásila až -22°C), dnes se teploty šplhají až o 40°C výše. Na jihu Čech mnohde teploty překročily 20°C. České Budějovice v 15:00 hlásily 21°C. V pražském Klementinu padl rekord z roku 1990.

Ilustrační obrázek

V březnu přijde zima - říkají pranostiky

V březnu zřejmě nastane zima, která nám v lednu i v únoru chyběla. Alespoň tak hovoří pranostiky (Leží-li kočka v únoru na slunci, ještě v březnu poleze za kamna). Minulý rok, který byl také teplý, se zima projevila v samotném závěru. Dne 21. března Moravu zasypaly přívaly sněhu.

Ilustrační obrázek

Arktický vzduch v Česku aneb víkendové ochlazení

Na víkend k nám pronikl studený vzduch ze severní Evropy (původem arktický). Díky tomu se dnes drží teploty na většině území pod nulou (i nížinách). Na Lysé hoře dokonce teplota v 11:00 klesla až k -17°C. V průběhu noci zejména na severní Moravě slabě sněžilo.

Ilustrační obrázek

Ochladí se, ale sněžit příliš nebude

I přesto, že počasí již připomíná spíše jaro, na konci pracovního týdne se dočkáme ochlazení. Zatímco dnes se teploty šplhaly např. v Chebu k 10°C, v pátek (a zejména o víkendu) zůstanou i přes den v nížinách pod nulou (kolem -3°C). Sněžit ovšem příliš nebude.

Ilustrační obrázek

Chladné nedělní ráno na Velkém Javoru

Nedělní počasí překvapilo po delší době azurově modrou oblohou a nízkými teplotami. Ty dnes ráno na Velkém Javoru klesly hluboko pod nulu. K tomu vál čerstvý vítr a v dálce se vypínaly mohutné Alpy. V tomto článku Vám přinášíme fotografie z nedělního rána na Velkém Javoru.

Ilustrační obrázek

Na moravské hory se přižene orkán

V průběhu dnešní noci na severní Moravě zesílí jihovýchodní vítr. Největších nárazů vítr dosáhne na hřebenech Jeseníků a Beskyd, a to až 125 km/h, což je síla orkánu. Před silným větrem upozorňuje i ČHMÚ. Upozornění platí od dnešních 20:00 do zítřejších 15:00 pro kraje Olomoucký a Moravskoslezský.