Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Plošně rozsáhlejší déšť se opět vrátí v neděli

Články

Ilustrační obrázek

Klaus zpustošil Francii a Španělsko

Tlaková níže, které němečtí meteorologové dali jméno Klaus, zasáhla jihozápad Francie a sever Španělska. Vítr dosahoval síly orkánu a strhával elektrická vedení, střechy a vyvracel stromy. V nárazech se rychlost větru pohybovala až kolem 160 km/h.

Ilustrační obrázek

Na Šeráku vítr v nárazech dosáhl rychlosti orkánu

Na hřebenech Krušných hor, Krkonoš, Jeseníků a Beskyd se průměrná rychlost větru odpoledne podle ČHMÚ pohybovala kolem 70 km/h, nárazy dosahovaly 90 až 110 km/h. Největší náraz větru byl v 17:00 zaznamenán na Šeráku v Jeseníkách, až 144 km/h.

Ilustrační obrázek

Blíží se další okluzní fronta, opět hrozí ledovka a náledí

Z Německa se k nám blíží další okluzní fronta, která je výraznější než včerejší. Do Česka přinese srážky pozdě odpoledne a v první polovině noci. Srážky budou v nížinách a ve středních polohách většinou smíšené nebo dešťové, které mohou místy namrzat a vytvářet ledovku.

Ilustrační obrázek

Podívejte se na úterní rozbouřené moře v Itálii

V úterý (13.1.) sužovalo jižní Itálii nepříznivé počasí - silný vítr, bouřky a lijáky, které zapříčinili četné sesuvy půdy. Silná bouřka se vyskytla na Sicílii. Na moři způsobila silné vlnobití, které zaplavovaly pobřežní oblasti.

Ilustrační obrázek

Inverze aneb Churáňov na Šumavě hlásí 6°C a Praha -7°C

V Česku se vytvořila inverze a místy i inverzní oblačnost. Ve 13:00 bylo na Šumavě na Churáňově až 6°C, zatímco v Praze se držela teplota hluboko pod nulou, až u -7°C. Na Velkém Javoru se dokonce teplota šplhá až k 8°C. Ráno teploty klesaly až k -20°C. Nejchladněji bylo ve Štítné nad Vláří.

Ilustrační obrázek

V noci na severu teploty klesly až k -32°C

Před půlnocí teploty na severu klesaly až přes -25°C. Nejchladněji bylo v Jizerkách, kde se teplota krátce před půlnocí pohybovala kolem -32°C. Mrazivo bylo i v obci Adršpach, kde bylo naměřeno až -27,8°C. Desná - Souš, Stráž pod Ralskem a Broumov hlásily -25,4°C.

Ilustrační obrázek

Ve středu ráno teploty ojediněle klesnou až k -25°C

Příští týden ve středu nás čeká velice mrazivé ráno. Teploty v horských údolích klesnou ojediněle až k -25°C. Na ostatním území se teploty ráno budou pohybovat kolem -16°C. Teploty klesnou nízko díky arktickému vzduchu, který k nám proudí a navíc v noci bude jasno, bezvětří a na většině území již bude sníh. Ani přes den se příliš teploty nezvýší.

Ilustrační obrázek

Extrémní počasí roku 2008

Dnešním dnem končí rok 2008, který byl opět teplotně nadprůměrný. Tropických dnů jsme letos zaznamenali 14. V článku si můžete přečíst o některých extrémních meteorologických jevech, které jsme v roce 2008 v Česku zaznamenali.