Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Okluzní fronta přinese odpoledne a večer déšť a přeháňky

Články

Ilustrační obrázek

Kroupy

Kroupy jsou pevné atmosferické srážky, které tvoří zmrzlá voda - led. Jejich velikost většinou přesahuje 7 mm. Kroupy vypadávají z mraku cumulonimbus, neboť v nich se vyskytují silné výstupné a sestupné proudy.

Ilustrační obrázek

Roční období

Roční období je část roku, která se vyznačuje charakteristickou změnou počasí. U nás se střídají čtyři roční období - jaro, léto, podzim a zima. Astronomické jaro začíná jarní rovnodenností. Na severní polokouli začíná kolem 20. března a na jižní kolem 23. září.

Ilustrační obrázek

Tlak vzduchu

Tlak vzduchu s rostoucí výškou klesá, je tedy největší u zemského povrchu. Tlak vzduchu vždy ovlivňuje řada faktorů. Čím je atmosféra teplejší, tím je pokles tlaku vzduchu s výškou pomalejší.

Ilustrační obrázek

Rekordy počasí

V tomto článku naleznete místa, na kterých byly zaznamenány uctihodné rekordy týkající se počasí.

Ilustrační obrázek

Mořské proudy

Mořské proudy jsou pohyby vody v oceánech. Rozlišují se povrchové a hlubinné proudy, které jsou mohutnější. Povrchové proudy vznikají důsledkem větrné činnosti a rotací Země. Působí zejména na hladině moří. Hlubinné proudy jsou způsobeny rozdíly ve slanosti a teplotě mořské vody.

Ilustrační obrázek

Skleníkový efekt

Skleníkový efekt je proces, při kterém dochází k ohřívání planety. Na zemský povrch od Slunce dopadá záření, určitá část tohoto záření následně naši planetu zase opouští. Opouštějící záření nabývá dvou forem: odražené sluneční záření a tepelné záření.

Ilustrační obrázek

Bouřka 12.5.2006

Jedná se o zajímavou bouřku v Plzni, vzniklou v zajímavý čas. Dne 12.5.2006 bylo celý den jasno s teplotami okolo 24°C. Navečer se na jih od Plzně velmi rychle vytvořila malá bouřka.

Ilustrační obrázek

Povodňová bdělost

Dne 24.3.2007 bylo vydáno upozornění na povodňovou bdělost vlivem trvalých srážek a tání sněhu zejména na jihovýchodě území.