Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Teplá fronta, sněžení přejde do deště

Články

Ilustrační obrázek

ČHMÚ upozorňuje před silnými bouřkami a deštěm

Od dnešního poledne platí v Česku upozornění na silné bouřky s nebezpečnými doprovodnými jevy (kroupami a silnými přívalovými srážkami). V některých krajích navíc zítra začne vydatně pršet. Před bouřkami s nebezpečnými doprovodnými jevy a silným deštěm varuje Český hydrometeorologický ústav.

Ilustrační obrázek

Česko zasáhly bouřky, ojediněle budou silné

Nad naše území se začíná rozšiřovat brázda nízkého tlaku vzduchu a přijde i zvlněná studená fronta. Díky tomu se odpoledne často vyskytují přeháňky nebo bouřky. Ve středu se bouřky vyskytovaly místy. Nejvíce srážek na jedné z nich spadlo v Praze - Komořanech a to až 19 mm.

Ilustrační obrázek

Ledoví muži zimu nepřinesou, spíše naopak

V těchto dnech přicházejí tzv. Ledoví muži - Pankrác, Servác a Bonifác (od 12.5. až do 14.5.). Ty již takto označili naši předci, kteří pozorovali, že v těchto dnech dochází často k ochlazení. V dnešní době máme k tomuto jevu již vysvětlení. Tato situace ovšem nenastává vždy. Letošní rok to dokazuje.

Ilustrační obrázek

Rána jsou ještě chladná

Zatímco v odpoledních hodinách se již dočkáváme teplot až 22°C, ráno teploty klesají až ke 2°C. Rozdíl mezi denními a ranními teplotami tak činí až 20°C. Tato situace včera nastala např. v Plzni, Šindelové, Štítné nad Vláří či Nedrahovicích. Při zemi teploty klesají i pod nulu.

Ilustrační obrázek

Čekají nás slunečné dny, rekordní teploty však nečekejme

Dnes ještě zejména na jihozápadě Čech zabouřilo a sprchlo. Po bouřkách na většině území později odpoledne převládlo slunečné počasí s teplotami kolem 16°C. Letních hodnot (teplot nad 25°C) se tedy nedočkáme. Minulý rok jsme v Česku zaznamenávali již 14. května tropické teploty.

Ilustrační obrázek

Páteční počasí přineslo přeháňky, ojediněle i bouřky

Páteční počasí začalo slunečnou oblohou na většině území bez jakýchkoliv oblaků. V průběhu poledne začala rychle vznikat kupovitá oblaka a přidaly se i první přeháňky, hlavně v západních Čechách a na horách. Na západě se vytvořily i malé bouřky, které se ovšem rychle rozpadaly.

Ilustrační obrázek

Chladné nedělní ráno, teploty klesly i pod nulu

Dnešní ráno (díky večerní jasné obloze a bezvětří) bylo velice chladné. Teplotu pod nulou ráno hlásily stanice Plzeň - Bolevec či Nedrahovice, kde bylo -1°C. Šindelová a Černá v Pošumaví ráno hlásily až -3°C. Na většině stanic v Česku teplota klesla k 5°C až 0°C.

Ilustrační obrázek

V Egyptě se teploty šplhají až k 46°C

V posledních dnech se na severu Afriky teploty šplhají i vysoko nad 30°C. Včera dokonce na stanici Wadi El Natroon v severním Egyptě nedaleko Středozemního moře teplota vystoupila až ke 46°C a v Alexandrii až ke 41°C. Takto vysoké teploty nejsou v severní Africe při pobřeží v dubnu obvyklé.