Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po celý den slunečno, ale o něco chladněji

Články

Ilustrační obrázek

Počasí v říjnu nepřekvapí

První říjnový den (pondělí) bylo slunečné s teplotami až kolem 20°C. V dalších dnech se již ovšem obloha zatáhne a přibyde oblaků, občas se vyskytnou i slabé srážky. Tento ráz počasí se změní již o víkendu, kdy se vrátí slunečné počasí. I druhý říjnový týden bude zřejmě slunečný.

Ilustrační obrázek

Trvalý a vydatný déšť zvedne hladiny řek

Dnes bude zejména na západě území vydatně pršet. Nejvíce srážek spadne v severozápadních Čechách v horských oblastech a to až 50 mm. Díky srážkám je očekáván všeobecný vzestup hladin v povodí Ohře a Bíliny s možností ojedinělého dosažení 1. SPA.

Ilustrační obrázek

Na Islandu je tepleji než u nás, na Kypru je až 30°C

U nás se v těchto dnech pohybují teploty kolem 12°C. Za teplem bychom se mohli vydat buď na vzdálenější sever či jihovýchod Evropy. Na Islandu se totiž v těchto dnech pohybují teploty kolem 14°C. Pokud budete hledat ještě vyšší teploty, musíte se vydat na jih Španělska nebo na jihovýchod Evropy.

Ilustrační obrázek

Od neděle se vrátí babí léto

Zatímco nyní je počasí většinou deštivé a chladné, v samotném závěru týdne (v neděli) se navrátí slunečné počasí. I začátek příštího týdne bude slunečný s teplotami kolem 19°C. Již předpovědi z minulého týdne počítaly s návratem babího léta v říjnu.

Ilustrační obrázek

Ranní Šumava

Nádherné víkendové počasí lákalo do přírody. Po ránu se na horách často vytvářela jinovatka, která spolu s již téměř podzimní přírodou vytvářela nádherné scenérie. Přinášíme vám tedy alespoň na fotografiích zachycené poslední letní ráno.

Ilustrační obrázek

Končí léto, v úterý se ochladí

Podzimní rovnodeností v nedělí skončí léto. Letošní léto bylo až o 3°C teplotně nadprůměrné. Srážkově bylo průměrné. Velice teplý byl červenec a částečně i srpen, kdy se na konci měsíce prudce ochladilo. I bouřkově bylo letošní léto bohaté.

Ilustrační obrázek

Mlha

Na podzim často zažíváme zejména v ranních hodinách v nížinách mlhy. Zejména na konci podzimu se může udržet mlha i po celý den. Mlha se skládá z malých vodních kapiček nebo drobných ledových krystalků rozptýlených ve vzduchu.

Ilustrační obrázek

Čeká nás babí léto

Zatímco začátek září byl velice chladný a deštivý, druhá polovina měsíce nám to vynahradí. Již od čtvrtka nás čeká slunečné počasí s příjemnými teplotami kolem 22°C. Slunečné počasí vydrží minimálně do úterý příštího týdne.

Ilustrační obrázek

Ve středomoří je také chladno

I ve středomoří se již projevilo chladné počasí. V Itálii, Chorvatsku, Řecku a v Turecku se pohybují odpolední teploty pouze kolem 23°C. Teplota vody na Jadranu se pohybuje kolem 22°C. Na Francouzské riviéře má moře teplotu pouze kolem 18°C.

Ilustrační obrázek

V Krnově hrozí protržení hráze, povodně sužují i Slovensko

Sever Moravy stále sužují povodně. Na monohých místech je hlášen již 3 stupeň povodňové aktivity. Situace se zlepšuje pouze na Jesenicku a postupně i na jihu Čech. Vlivem stále trvajících srážek se bude situace zhoršovat zejména na tocích v Beskydech, na kterých hrozí stoletá voda.