Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po delší době místy vydatnější srážky

Články

Ilustrační obrázek

Na moravské hory se přižene orkán

V průběhu dnešní noci na severní Moravě zesílí jihovýchodní vítr. Největších nárazů vítr dosáhne na hřebenech Jeseníků a Beskyd, a to až 125 km/h, což je síla orkánu. Před silným větrem upozorňuje i ČHMÚ. Upozornění platí od dnešních 20:00 do zítřejších 15:00 pro kraje Olomoucký a Moravskoslezský.

Ilustrační obrázek

Po víkendu se oteplí, pršet bude i na horách

Dnes opět po dlouhé době ojediněle v některých nižších polohách poletovaly vločky. Zimu tak připomene pouze pokles nedělních ranních teplot až k -8°C. Potom se hned vrátí teplejší počasí. Příští týden bude obdobný tomuto. Jen teploty se budou v průměru šplhat o 2°C výše a v závěru týdne nepřijde ochlazení.

Ilustrační obrázek

Nejvíce sněhu je na Labské boudě - 126 cm

Nejvíce sněhu v Česku (z meteorologických stanic) leží v Krkonoších na Labské boudě a to 126 cm. Na Pradědu leží 110 cm a na Lysé hoře 86 cm. Většinou se na horách pohybuje sněhová pokrývka ovšem pouze kolem 20 cm. S nedostatkem sněhu s potýkají zejména Krušné hory.

Ilustrační obrázek

Začátek týdne bude oblačný a teplý, pak se ochladí

Počasí v první polovině týdne nás překvapí většinou oblačnou až polojasnou oblohou s teplotami šplhajícími se až k 8°C. Více oblačnosti bude ještě doznívat v pondělí, kdy ojediněle na severu území slabě zaprší. Zatímco v pátek ještě teploty vystoupí k 5°C, o víkendu se výrazně ochladí. Teploty se budou většinou držet u 2°C a budou se vyskytovat sněhové přeháňky.

Ilustrační obrázek

Do Česka se žene silný vítr

O víkendu v Česku zesílí vítr. Zatímco ještě zítra bude většinou polojasno, v neděli se rozprší a to zejména na severních a severovýchodních horách, kde bude od 900 m sněžit. Zároveň zejména na severu a severovýchodě území bude vát silný nárazovitý vítr. Před ním upozorňuje i ČHMÚ. Upozornění platí od sobotního poledne do nedělní noci.

Ilustrační obrázek

Teploty se opět šplhají až k 10°C

I přesto, že v úterý přes naše území přecházela studená fronta, po které teploty poklesly během chvíle až o 6°C, a ve středu se teploty držely u 3°C, dnes se již na většině míst opět šplhaly až přes 10°C. Teplé počasí bude pokračovat i v dalších dnech. Teploty se stále budou držet kolem 6°C a bude většinou polojasno.

Ilustrační obrázek

Déšť zvende hladiny řek na severu

V průběhu dnešního večera začne zejména na severu území trvale pršet. V Krkonoších a Jizerských horách spadne během noci kolem 20 až 40 mm srážek. Přibližně stejné množství lze očekávat i do pondělního rána. Vlivem vysokých teplot, silného větru a deště bude rychle odtávat sněhová pokrývka z hor.

Ilustrační obrázek

Víte co je to astrometeorologie?

Určitě jste již slyšeli o astrologii, která zkoumá vliv dějů ve vesmíru na pozemské události (zejména na lidi). Proto se dříve lidé domnívali, že postavení planet, hvězd atd. ovlivňuje i počasí. Vznikla tedy astrometeorologie, která připisovala vesmírným tělesům (hlavně Měsíci) přímý vliv na počasí.