Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Hlášeny jsou velmi silné bouřky, hrozí i rozsáhlé škody - sledujeme on-line

Články

Ilustrační obrázek

Teploty Středozemního moře se pohybují kolem 20°C

Teplota Středozemního moře se v těchto dnech pohybuje kolem 20°C. Nepatrně chladnější je jeho západní a severní část, kde se teploty pohybují kolem 18°C. Tuto teplotu hlásí Mallorca, Azurové pobřeží, Itálie, Chorvatsko či Španělsko.

Ilustrační obrázek

Nedělní přívalový déšť a bouřka v Brně

V neděli přes Čechy přecházela zvlněná studená fronta a na ní na Moravě vznikaly bouřky, které byly často doprovázeny silnými lijáky. Hned dvě bouřky zasáhly i Brno. Jedna z nich proměnila parkoviště u obchodního centra v jednu velikou louži. V okolí Brna přívalové deště často strhávaly bahno na silnice.

Ilustrační obrázek

V Jeseníkách spadne až 100 mm srážek, hrozí rozvodnění toků

V Čechách začalo díky zvlněné studené frontě vydatně pršet. Na východě Čech se navíc k trvalému dešti přidají ještě silné bouřky a tak na Českomoravské vrchovině může spadnout 30 až 70 mm a v oblasti dokonce Jeseníků od nedělního dopoledne do pondělního rána 50 až 100 mm.

Ilustrační obrázek

ČHMÚ upozorňuje před silnými bouřkami a deštěm

Od dnešního poledne platí v Česku upozornění na silné bouřky s nebezpečnými doprovodnými jevy (kroupami a silnými přívalovými srážkami). V některých krajích navíc zítra začne vydatně pršet. Před bouřkami s nebezpečnými doprovodnými jevy a silným deštěm varuje Český hydrometeorologický ústav.

Ilustrační obrázek

Česko zasáhly bouřky, ojediněle budou silné

Nad naše území se začíná rozšiřovat brázda nízkého tlaku vzduchu a přijde i zvlněná studená fronta. Díky tomu se odpoledne často vyskytují přeháňky nebo bouřky. Ve středu se bouřky vyskytovaly místy. Nejvíce srážek na jedné z nich spadlo v Praze - Komořanech a to až 19 mm.

Ilustrační obrázek

Ledoví muži zimu nepřinesou, spíše naopak

V těchto dnech přicházejí tzv. Ledoví muži - Pankrác, Servác a Bonifác (od 12.5. až do 14.5.). Ty již takto označili naši předci, kteří pozorovali, že v těchto dnech dochází často k ochlazení. V dnešní době máme k tomuto jevu již vysvětlení. Tato situace ovšem nenastává vždy. Letošní rok to dokazuje.

Ilustrační obrázek

Rána jsou ještě chladná

Zatímco v odpoledních hodinách se již dočkáváme teplot až 22°C, ráno teploty klesají až ke 2°C. Rozdíl mezi denními a ranními teplotami tak činí až 20°C. Tato situace včera nastala např. v Plzni, Šindelové, Štítné nad Vláří či Nedrahovicích. Při zemi teploty klesají i pod nulu.

Ilustrační obrázek

Čekají nás slunečné dny, rekordní teploty však nečekejme

Dnes ještě zejména na jihozápadě Čech zabouřilo a sprchlo. Po bouřkách na většině území později odpoledne převládlo slunečné počasí s teplotami kolem 16°C. Letních hodnot (teplot nad 25°C) se tedy nedočkáme. Minulý rok jsme v Česku zaznamenávali již 14. května tropické teploty.