Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Studená fronta přinese déšť a ochlazení, na východ i bouřky s přívalovými srážkami

Články

Ilustrační obrázek

Bouřky u Prahy

Ve dnech od 19.6.2006 do 23.6.2006 v Praze řádily silné bouřky. Jedna z nich např. vytopila pražské metro.

Ilustrační obrázek

Bouřka 27.6.2006

V teplém jihozápadním proudění se dne 27.6.2006 vytvořila nad jihozápadním Německem silná bouřka. Tato bouřka do západních Čech dorazila v 17:00.

Ilustrační obrázek

Bouřka 19.8.2006

Dne 19.8.2006 na většině území převládalo jasno s teplotami do 28°C. Večer se do Čech přihnaly z Německa silné bouřky. Bouřky se vytvořily v 11:00 v západním Německu na tzv. čáře instability.

Ilustrační obrázek

Povodně v západních Čechách

V sobotu 27.5.2006 a hlavně v neděli 28.5.2006 zvedl silný déšť hladiny řek. Hladiny řek se zvedaly zejména na západě území.

Ilustrační obrázek

Pojmy z meteorologie

Pokud nevíte co znamenají různé odborné termíny z meteorologie, určitě prostudujte článek s názvem Pojmy z meteorologie.

Ilustrační obrázek

Duha

Určitě jste již zažili přeháňkové počasí (tzv. aprílové), kdy chvíli prší a chvíli svítí slunce. A právě při takovémto počasí můžeme pozorovat zajímavý optický úkaz. Duhu. Na obloze se jeví jako barevná polokružnice.

Ilustrační obrázek

Meteorologické ústavy

V tomto článku naleznete přehled většiny meteorologických ústavů v Evropě.

Ilustrační obrázek

Bríza

Především v letních obdobích má přes den pevnina větší teplotu, díky tomu vzduch nad ní stoupá, čímž na jeho místo proudí chladnější vzduch z oceánu. Tento jev se projevuje slabým větrem, který se nazývá mořská bríza.

Ilustrační obrázek

Rampouch

Určitě jste již slyšeli známe přísloví - "je zmrzlý jako rampouch". Ale co je doopravdy rampouch? Jedná se o kousek zmrzlého ledu, který může viset například ze střech, větví a okapů.

Ilustrační obrázek

Atmosféra

Atmosféra je plynný obal Země. Na místě ji udržuje zemská gravitace. Nejvíce je v ní zastoupen plyn dusík (78%) a kyslík (21%). Atmosféra chrání pozemský život před nebezpečnou sluneční radiací a vyrovnává teplotní rozdíly mezi dnem a nocí.