Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Večer a v noci dorazí sněžení, místy bude vydatné

Články

Ilustrační obrázek

Tlaková níže Bianca zkomplikuje počasí, přinese husté sněžení

V uplynulých dnech se v Atlantiku začala formovat tlaková níže, kterou němečtí meteorologové pojmenovali jako Bianca. Ta se zítra začne přesouvat k Britským ostrovům a ve čtvrtek ještě více zesílí nad Francií a Německem. Ve čtvrtek večer začne ovlivňovat i počasí u nás. Již nyní je jisté, že jí bude opět doprovázet silný vítr.

Ilustrační obrázek

Vzduch vysoko nad Arktidou je rekordně chladný, působí i výrazný pokles ozónu ve stratosféře

Ve střední Evropě pomalu končí velmi teplá a především – mimo hory – na sníh mimořádně chudá zima. Převažující západní proudění přináší do střední Evropy docela teplý vzduch z Atlantiku, v posledních týdnech se v něm navíc vytvářejí poměrně hluboké tlakové níže (Dennis, Sabina…), které působí i značné materiální škody.

Ilustrační obrázek

Na Sněžce naměřili Poláci náraz o síle až 223 km/h, jinde měl vítr k extrémům daleko

Včera počasí u nás ovlivnila tlaková níže Yulia, která přinesla vichřici. Vůbec nejsilnější nárazy větru u nás byly měřeny večer a v noci na dnešek při přechodu studené fronty. Na Sněžce na polské stanici byl naměřen náraz větru o síle 223 km/h.

Ilustrační obrázek

Českem se v neděli prožene silný vítr, způsobí škody

Česko v únoru trápí větrné počasí. Pravidelně se u nás vyskytuje čerstvý až silný vítr. Také dnes jsou hlavně v severozápadní polovině Čech a ve Slezsku měřeny nárazy větru kolem 50 km/h. Ty ovšem zatím škody nepůsobí.

Ilustrační obrázek

Meteorologická zima skončí za 9 dnů, přitom jsme pravou zimu vůbec nezažili

Letošní zima je mimořádně teplá. Za celý prosinec, leden i únor jsme nezažili jediný vpád arktické vzduchové hmoty, která by přinesla celodenní mrazy i do nížin. V nížinách se tak ledové dny objevily jen během výrazných inverzí, kdy k nám paradoxně proudil teplý vzduch z jihu.

Ilustrační obrázek

Nezvykle rozsáhlý frontální systém u tlakové níže Dennis spojil Island s Karibikem

Tlaková níže Dennis je na Britských ostrovech zatím letošní nejhorší bouří. Významné škody působí především vydatné srážky. Tamní meteorologický ústav dokonce kvůli dešťům vyhlásil v části Walesu nejvyšší stupeň varování.

Ilustrační obrázek

Další bouře nad Atlantikem, naše území zasáhne jen okrajem

Nad Atlantikem se včera utvořila další mohutná tlaková níže, kterou aktuálně doprovází vítr s nárazy i přes 150 km/h a vlny o výšce až 15 metrů. Na začátku týdne se zdálo, že by mohla ovlivnit i počasí ve střední Evropě, ale nakonec zůstane nad západní Evropu a počasí nad naším územím ovlivní jen okrajově.

Ilustrační obrázek

Nárazy větru i v nížinách překročily 100 km/h, na Sněžce naměřili 180 km/h

Naše území dnes zasáhla tlaková níže, kterou němečtí meteorologové pojmenovali Sabine. Přinesla vichřici, která způsobila škody. Velmi silné nárazy větru se vyskytly i v nížinách. Nejsilnější nárazy větru se u nás vyskytly ráno při přechodu studené fronty a potom po poledni v přeháňkách.